nsdp

Македонија

НСДП: Не успеа обидот на ВМРО-ДПМНЕ за манипулација со граѓаните со иницијативата за референдум

А1он
НСДП се согласува со одговорот на претседателот на Собранието Талат Џафери до политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, која достави граѓанска иницијатива за референдум против Договорот за добрососедство,
Македонија

НСДП од политичките партии бара државнички однос при разгледување на францускиот предлог

А1он
Имајќи го во предвид политичкиот моментум во кој Република Северна Македонија треба да изгради конечен став по финалниот „француски предлог“ за решавање на спорот со
Македонија

Трајковски: Одлуката на ЦО на НСДП за еден кандидат за претседател е недемократскa

А1он
Организацискиот Секретар на НСДП, Кристијан Трајковски реагира на вчерашната одлука на партијата да постави само еден кандидат за избор на претседател. Според него, Централниот одбор
Македонија

НСДП: Централниот одбор го утврди Горан Мисовски за единствен кандидат за претседател на партијата

А1он
Централниот одбор на НСДП за единствен кандидат за претседател на НСДП на Петтиот конгрес на партијата го утврди Горан Мисовски информираат од партијата. – Предлогот
Македонија

НСДП: Резултатите од меѓународните тестови на учениците да бидат референтна точка за идниот раст на платите на наставниците

А1он
Имајќи го во предвид севкупниот економски и социјален амбиент кој произлегува од инфлаторните притисоци, НСДП има разбирање за барањата на СОНК за зголемување на платите,
Македонија

НСДП: Резултатите од пописот да бидат основа за просперитетот на државата, а не за будење на национализмот

А1он
„По цели две децении од безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена
Македонија

Петковски: На локалните избори ќе дадеме предност на квалитетните идеи

А1он
Во рамки на подготовките за претстојните локални избори претседателот на НСДП, Тито Петковски вчера во Битола имаше работна средба со претседателите на општинските организации на
Македонија

Петковски: НСДП ќе даде шанса и на партиски неопределените граѓани да се вклучат во локалните избори

А1он
Во рамки на подготовките за претстојните локални избори претседателот на НСДП, Тито Петковски, вчера во Куманово имаше работна средба со претседателите на општинските организации на