НСДП во Собранието ќе делува опозициски

Од:

Централниот одбор на Нова социјалдемократска партија – НСДП го разгледа Извештајот за претседателските и парламентарните избори 2024 година поднесен од Централниот изборен штаб на партијата на 10 седница која вчера се оддржа во хотел Хилтон во Скопје информираат од партијата.

– Извештајот по плодна и сеопфатна дебата за изборните резултати беше едногласно усвоен. По завршувањето на овие избори НСДП останува парламентарна партија со два пратеници во актуелниот собраниски состав. Централниот одбор на НСДП донесе заклучок во следниот период пратениците да делуваат опозициски, а за начинот и формата на опозициското делување ќе одлучува на седницата во месец септември, се вели во соопштението од НСДП.

Би можело да ве интересира

НСДП: Мицковски предлага состав на Влада со кадри на Груевски

НСДП: Ги повикуваме граѓаните да гласаат за нашиот претседател Стево Пендаровски

НСДП на конгрес ја потврди поддршка за Пендаровски и учество во Европската коалицијата на СДСМ

НСДП: Независната кандидатка за претседателка на државата Силјановска-Давкова стана зависна од ВМРО-ДПМНЕ

НСДП: Не успеа обидот на ВМРО-ДПМНЕ за манипулација со граѓаните со иницијативата за референдум

НСДП го прифати францускиот предлог