sarl misel

Македонија

Мишел за францускиот предлог: Вие одлучувате, свесни сме за загриженоста за националниот идентитет

Кристијан Ландов
Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С. Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. За него,
Македонија

Протестите, јавноста, професорите, не го убедија Ковачевски да се одбие францускиот предлог

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот, македонскиот јазик е чист, еднаков како другите
Македонија

Пендаровски-Мишел: Прифаќањето на францускиот предлог ќе овозможи отворање на првата фаза од пристапните преговори

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на Република Северна Македонија. На средбата се
Македонија

Шарл Мишел на Твитер: Постигнато е решение што ќе го отвори патот за Македонија

Орце Костов
Претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел го поздрави француското решение за договор помеѓу Македонија и Бугарија на својот профил на социјалната мрежа Твитер. Мишел
Свет

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по дебатата на лидерите на ЕУ за европската политичка заедница, изјави дека тоа „не е алтернатива на проширувањето“, туку
Регион

Шарл Мишел: Европската унија и Западен Балкан се потребни еден на друг

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска објави дека на Европската унија и треба Западен Балкан и дека на регионот му е потребна Унијата. По
Регион

Мишел: Западен Балкан е приоритет за ЕУ – ќе внесеме нова енергија во процесот на интеграција

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел пред самиот почеток на Самитот на ЕУ, денеска истакна дека Унијата е пред важен одлучувачки геополитички момент, бидејќи ќе
Македонија

Пендаровски: Ние немаме видено француски предлог

А1он
Ние во Скопје немаме видено француски предлог, изјави претседателот Стево Пендаровски во рамки на заедничката конференција со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во Охрид.
Македонија

Ковачевски-Мишел: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е прашање од највисок приоритет

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, како дел од својата програма со активности за време на Преспа форумот за дијалог, денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет
Македонија

Маричиќ го пречека Шарл Мишел на охридскиот аеродром

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој штотуку слета на охридскиот аеродром „Св.