Пендаровски: Ние немаме видено француски предлог

Од:

Ние во Скопје немаме видено француски предлог, изјави претседателот Стево Пендаровски во рамки на заедничката конференција со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во Охрид.

dobivaj vesti na viber

Претседателот рече дека разговори меѓу Софија и Скопје на ниво на Министерствата за надворешни работи се случуваат со месеци.

„Дали има или не францускиот предлог е интерна работа на ЕУ бидејќи во овој момент станува збор за преговори што тие ги прават меѓу себе, во функција на подготовки за заклучоците за 23 јуни на самитот што Франција како претседавач е должна да ги поднесе на усогласување до сите земји членки. Ние во Скопје тука немаме видено француски предлог“, рече Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање.

Тој не сакаше да ги коментира случувањата на политичката сцена во Бугарија, бидејќи тоа, како што рече, е внатрешна работа на Софија.

Утрово, бугарската новинска агенција БГНЕС објави дека бугарскиот премиер Кирил Петков до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во Европската Унија. Ова го споделил самиот Петков пред своите најблиски соработници.

Како што пренесува бугарската новинска агенција, Петков се пофалил дека „детално е запознаен со шемата како ќе се случи сето ова“.

„В четврток, на 16 јуни, официјално ќе биде испратен до сите земји членки на ЕУ, а јас лично утре го испраќам до парламентот“. Ова биле токму зборовите со кои се пофалил и дека „Лично Емануел Макрон и Олаф Шолц стојат цврсто зад мене“, напиша БГНЕС.

Би можело да ве интересира

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Ана Ололовска

Пендаровски – Гир: Институции ќе вложат максимални напори за успешно спроведување на скринингот

Мицкоски: По подолго време нешто разумно од Пендаровски, граѓаните на референдум да одлучат за европската иднина на Македонија

Пендаровски: Да овозможиме европските вредности да завладеат и кај нас дома

(ВИДЕО) Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен

Горан Наумовски

Aмбасада на Русија: Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Катерина Павлова-Николовска