kiro gligorov

Македонија

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Зечевиќ, положи цвеќе на вечното почивалиште на Глигоров

А1он
Делегација на СДСМ претставена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, потпретседателот Стефан Богоев, Евгенија Јанакиеска од СДММ и Ѓунер Исмаил, денеска на дванаесетгодишнината од смртта
Македонија

Владина делегација положи цвеќе на вечното почивалиште на Киро Глигоров, еден од најистакнатите градители на современата македонска држава

А1он
Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ, положи цвеќе на
Македонија

Дванаесет години од смртта на претседателот Киро Глигоров

А1он
Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав: Дарко Каевски и Бети Стаменковска-Трајкоска денеска ќе положи цвеќе на вечното почивалиште на Глигоров на Градските
Македонија

Дваесет и осум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

А1он
Пред 28 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди на главата.
Македонија

Маричиќ: Спомен собата на првиот македонски претседател Глигоров претставува значајно политичко наследство

А1он
Реализацијата на кампањата „Ние сме Европа“ за промоција на европските вредности и придобивки од приклучувањето кон Европската Унија се реализира во повеќе градови низ државата.
Македонија

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски положи цвеќе на гробот на претседателот Глигоров

А1он
Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, и заменик министерот за транспорт
Македонија

Пендаровски положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров по повод 10-годишнината од неговата смрт

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Алејата на великаните на Градските гробишта Бутел во Скопје, положи свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров, по
Македонија

Десет години од смртта на претседателот Киро Глигоров

А1он
Денеска се навршуваат 10 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров. Претседателот на државата Стево Пендаровски и делегација на Собранието
Македонија

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

А1он
Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев се најпопуларните политичари во изминатите три децении, оцениле испитаниците опфатени со истражувањето на фондацијата „Конрад Аденауер“ и Институтот
Македонија

Одбележани девет години од смртта на Киро Глигоров

А1он
Делегација на Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров, во Алејата на великаните на Градските