maricic

Македонија

Маричиќ: Европската перспектива на регионот е реална и предвидлива

А1он
Очигледно е дека Западен Балкан го има вниманието на Европската Унија, што секако е позитивна порака, дека европската перспектива на регионот е реална и предвидлива.
Македонија

Маричиќ: Преговорите со ЕУ ни носат финансиска и макроекономска стабилност

А1он
Денеска во Брисел продолжува билатералниот скрининг состанок за Поглавје „Финансиски услуги“, во рамки на Кластерот 2, „Внатрешен пазар“. На почетокот на состанокот заменик претседателот на
Македонија

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во своето обраќање на годишната конференција „Година на нови можности“ рече дека 2022 година е
Македонија

Маричиќ од Брисел: Со европски вредности да се надвладеат провокациите и инцидентите

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, на билатералната средба со бугарскиот европратеник и известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан
Македонија

Маричиќ: Потребен е национален консензус, процесот на преговори не трпи импровизација

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска на тркалезната амбасадорска маса на тема: „Западен Балкан помеѓу Истокот и Западот-Северна Македонија земја
Македонија

Маричиќ: Човековите права ќе бидат показател за подготвеност за членство во ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, по повод Меѓународниот ден на човековите права вели дека човековите права ќе
Македонија

Маричиќ: Нова поддршка од ЕУ за побрз и полесен процес на преговори

А1он
Во Секретаријатот за европски прашања, во пресрет на почетокот на новиот проект „Поддршка за реформи на политики, пристапување и ефективност (SUPRAE)“, финансиран од Европската Унија,
Македонија

Маричиќ од Брисел: Имаме солидна основа на подготвеност, важно е да ја одржиме динамиката на процесот на преговори

А1он
Денеска во Брисел се одржува вториот состанок од билатералниот скрининг за Поглавјето 24, „Правда, слобода и безбедност“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за
Македонија

Маричиќ: Со добивањето на скрининг извештаите, ќе ги добиеме и првите задачи за Собранието

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешната изјава за медиумите рече дека сега сме во фаза во која товарот за
Македонија

Маричиќ: Владата работи на воведување европски стандарди за подобро здравје и подобар квалитет на живот на граѓаните

А1он
Во организација на Секретаријатот за европски прашања денеска се одржа втора панел-дискусија за кластер 4 – „Зелена агенда и одржлива поврзаност“ во рамки на пакетот