maricic

Македонија

Маричиќ: Со добивањето на скрининг извештаите, ќе ги добиеме и првите задачи за Собранието

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешната изјава за медиумите рече дека сега сме во фаза во која товарот за
Македонија

Маричиќ: Владата работи на воведување европски стандарди за подобро здравје и подобар квалитет на живот на граѓаните

А1он
Во организација на Секретаријатот за европски прашања денеска се одржа втора панел-дискусија за кластер 4 – „Зелена агенда и одржлива поврзаност“ во рамки на пакетот
Македонија

Маричиќ: Соработката со УНДП е важна и клучна за напредокот кон ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес имаше средба со постојаниот координатор и претставник на УНДП во Северна Македонија, Армен Григориан.
Економија

Маричиќ: Со ратификација на Рамковната спогодба за ИПА III над 100 милиони евра, европски пари за проекти

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска присуствуваше на седницата на Комисијата за надворешна политика, на која едногласно се усвои Предлог
Македонија

Маричиќ: Преговорите со ЕУ носат нови можности за бизнисот и висококвалитетни јавни услуги за граѓаните

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за Поглавјето 10, „Информатичко општество
Македонија

Маричиќ: Реформите се одржливи, имаме препознаен напредок од ЕК и ни претстојат нови можности

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на денешната заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во земјава, Гир, рече дека
Економија

Маричиќ-Азески: Заеднички ќе го трансформираме македонското стопанство во европско

А1он
Денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и главен преговарач на тимот што ќе преговара со Европската Унија оствари работна средба
Македонија

Маричиќ-Дробњак: Преговорите се отворени, започнува процес кој бара активност и одговорност

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со експертот Владимир Дробњак, поранешен хрватски преговарач, денеска одржаа два координативни состаноци со министрите
Македонија

Маричиќ контра барањето на Мицкоски: Нема потреба од референдум

Кристијан Ландов
Вицепремиерот Бојан Маричиќ се противи на барањето да се организира референдум за одобрување на преговарачката рамка, барање од ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски. Тој посочи дека
Македонија

Владата може сама да го прифати предлогот без Собрание – детали од брифингот со Ковачевски, Османи и Маричиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Владата неофицијално ги информираше медиумите за нивните следни чекори во врска со францускиот предлог. Иако се уште не е дефинитивно одлучено сепак постои можност истиот