dekriminalizacija na kanabis

Македонија

Втор состанок на работната група за канабис, дефинирани поимите декриминализација, легализација и депенализација

А1он
Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на медицинските, социјалните и економските придобивки на канабисот, вчера попладне
Македонија

На чекор сме до легализација на канабисот за поседување и лична употреба

Ана Василевска
Декриминализација и легализација на поседување и лична употреба, декриминализација на одгледувањето на растенија за лична употреба, разгледување можности за основање и работење на социјални клубови,
Македонија

Активистите обвинуваат: Владата не држи во мрак, ЦБД сортите од канабис не се дрога

Ана Василевска
Сортата на канабис ЦБД од минатата година официјално според Комисијата за наркотични средства на Обединетите нации како и Светската здравствена организација не е во листата
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Не е во ред некој да оди во затвор за половина грам канабис

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев, декриминализацијата на канабис за лична употреба ја наведе како еден од чекорите кои ќе ја приближат Македонија до европските вредности. „Точно е
Македонија

Заев: Да извезуваме сушен цвет од канабис, а дома да го легализираме

А1он
„Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на законот за опојни дроги и даде можност во делот
Македонија

Здружението за канабис „Билка“: Бараме итна декриминализација на канабисот за лична употреба до 50 грама

Горјан Грнчаровски
Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ на првиот македонски канабис-форум ги презентира своите барања пред јавноста во насока на подобрување на законските регулативи за
Македонија

Арсовски од Влада: Отворени сме да разговараме за декриминализација на канабисот

Искра Манојлоска
Отворени сме во секој момент да разговараме суштински за решенија за декриминализација и депенализација, преку измени во Кривичниот законик и Законот за прекршоци, изјави портпаролот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Движење „Операција ослободување“: Од декриминализацијата на канабисот да имаме бенефит сите, не само бизнисот

Ана Василевска
„Операција ослободување“ е терминот за движењето кое обедини повеќе од 20 граѓански асоцијации кои се eдногласни во шест барања околу најавената декриминализација на канабисот. Тие