Свет

(ВИДЕО) АНАЛИЗА: Што точно се случуваше во Нагорно-Карабах, ретроспектива на воените дејства

Горјан Грнчаровски
Нагорно-Карабах е планински регион од речиси 4.400 квадратни километри, традиционално населен со христијански Ерменци и муслимани Турци, кој за време на СССР стана автономен регион
Регион

Каракачанов: Ние сме „за“ членството на Македонија во ЕУ, но договорот за добрососедство не се испочитува

Горјан Грнчаровски
„Бугарија продолжува да ја поддржува идејата за интеграција на Западен Балкан во европските структури, но тоа не може да се случи безусловно дури и во
Македонија

(ВИДЕО) Регионалните медиуми: Никој не може да го оспорува Горан Велики, Македонците одат на ЕП!

Горјан Грнчаровски
Регионалните медиуми со поддршка и честитки до нашата фудбалска репрезентација за пласманот на Европското првенство. „Македонците го слават Пандев, никој не може да го оспорува
Регион

(ВИДЕО) Борисов: Ја потврдуваме нашата заложба за развој на Западен Балкан

Горјан Грнчаровски
„Има многу симболика во заедничкото домаќинство на Бугарија и Северна Македонија на Берлинскиот процес. Ова е прво заедничко претседавање од ваков вид од земја-членка на
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Граѓаните од трите земји ќе се движат без ПЦР тестови и само со лични карти

Горјан Грнчаровски
Лидерите на трите балкански држави на видео-конференцијата „Мал Шенген“ потпишаа Меморандум за разбирање и соработка во борбата против Ковид-19. Како што беше претходно најавено, на
Свет

(ВО ЖИВО) Избори во САД: Бајден се поблиску до победа, неочекуван пресврт во Џорџија и Пенсилванија

Горјан Грнчаровски
Сите избирачки места се затворени во САД, се очекуваат резултати од Џорџија, Северна Каролина, Пенсилванија, Алјаска, Невада и Аризона кои се клучни за исходот на
Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Претседателот на ОМД, Колоски за изборите во САД: Резултатите ќе бидат оспорувани, ќе има злоупотреба на системот

Горјан Грнчаровски
За помалку од 24 часа, во САД треба да се дознае кој ќе биде новиот претседател на државата. На годинешните претседателски избори се пресметува дека
Македонија

Здружението за канабис „Билка“: Бараме итна декриминализација на канабисот за лична употреба до 50 грама

Горјан Грнчаровски
Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ на првиот македонски канабис-форум ги презентира своите барања пред јавноста во насока на подобрување на законските регулативи за
Македонија

ВИДЕО: Сообраќајна несреќа на „Рузвелтова“, две лица пренесени на Ургентен

Горјан Грнчаровски
На булеварот „Франклин Рузвелт“ во центарот на Скопје дојде до сообраќајна несреќа откако се судрија два автомобила, „Опел“ со струмичка ознака и „Цитроен“ со гостиварска
Спорт

Македонија на чекор до историски пласман на Европско првенство преку репрезентацијата на Грузија

Горјан Грнчаровски
Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва од 20:45 часот на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје против Грузија го игра значајниот четврт натпревар од новата сезона