lukashenko

Свет

Лукашенко: Нема да го дадеме Казахстан според украинското сценарио

А1он
Казахстан не смее да им се предаде на надворешните сили според украинското сценарио, изјави денеска белорускиот претседател, Александар Лукашенко. -Јасно е дека не смееме да
Свет

Лукашенко отвори нуклеарна електрана на 50 километри од Вилнус

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска пушти во употреба нуклеарна електрана во близина на градот Астравец, на оддалеченост од 50 километри од главниот град на
Свет

Белоруската полиција со водени топови и шок бомби ги растера демонстрантите во Минск

А1он
Белоруската полиција денеска употреби водени топови и шок бомби за да ги растера илјадниците демонстранти кои излегоа на улиците на Минск барајќи оставка од претседателот
Свет

Во Минск судири помеѓу полицијата и демонстрантите, приведени и новинари

А1он
Полицијата и демонстрантите денеска се судрија во Минск откако припадниците на белоруските безбедносни сили се обидоа да го растурат протестот и почнаа да приведуваат. Демонстрантите
Uncategorized

Лукашенко: Јас сум единствената личност која е способна да ја заштити Белорусија

Горјан Грнчаровски
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко  изјави дека тој „можеби останал предолго на власт“, но дека засега „тој е единствената личност способна да ја заштити земјата“.
Свет

ВИДЕО: Приврзаници на Лукашенко организираат контрапротест на велосипеди

А1он
Приврзаниците на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска организираат дефиле низ улиците на главниот град Минск, како одговор на неколкунеделните протести на опозицијата, кои ја
Свет

Путин му ветил помош на белорускиот претседател Лукашенко

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Русија се согласила да понуди безбедносна помош во случај на надворешни воени закани. Лукашенко изрази загриженост во врска со
Свет

Лукашенко: Нема да потклекнеме на притисокот на Москва за обединување

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја обвини Москва денеска дека врши притисок врз неговата земја да се обедини со Русија и нагласи дека тоа нема