nuklearka

Свет

Јапонија: Регистрирано истекување нафта во нуклеарна централа по земјотресот

А1он
Јапонската нуклеарна централа денеска објави дека имало истекување нафта откако земјата на 1 јануари ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,6 степени во регионот
Видео Свет СКЕН

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ
Војната во Украина пред ескалација. Светот е на нога и загрижен по најавите на Путин дека е подготвен да употреби и нуклеарно оружје. Зошто сега
Свет

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он
Операторот на германската нуклеарна централа „Исар два“ ​​го известил Министерството за екологија на Германија дека има истекување, кое не ја загрозило безбедноста, но може да
Свет

СИПРИ со анализа дека ќе се зголеми нуклеарниот арсенал во светот

А1он
Стокхолмскиот меѓународен институт за мировни истражувања (СИПРИ) објави дека светскиот нуклеарен арсенал наскоро ќе се зголеми со оглед на сегашните тензии, јави ДПА. И покрај
Свет

САД не гледаат закана дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје и покрај реториката, тврди официјален претставник од одбраната

А1он
САД не веруваат дека постои закана Русија да употреби нуклеарно оружје, и покрај неодамнешното заострување на реториката на Москва, изјави денеска неименуван висок претставник на
Свет

Американски воени експерти проценуваат дека шансата Путин да употреби нуклеарно оружје е еден отсто

А1он
Официјални претставници на американските воени сили изјавуваат дека засега немаат индикации за тоа дека Русија се подготвува да користи нуклеарно оружје, но два извори запознаени
Свет

Зеленски предупреди: Можно е Путин да употреби нуклеарно оружје, бидете подготвени

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во изјава за Си-Ен-Ен предупреди дека „сите земји во светот“ треба да бидат подготвени за можноста рускиот претседател Владимир Путин да
Свет

Директорот на ЦИА предупреди дека руската нуклеарна закана не треба да се сфаќа „несериозно“

А1он
Соединетите Американски Држави не ја занемаруваат можноста Русија да се обиде да користи тактичко нуклеарно оружје во Украина, бидејќи Москва продолжува да се соочува со