Регион

Дачиќ за Тачи: Прашање на денови е кога тој ќе биде во Хаг

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека во судот во Хаг се најавува апсење на Хашим Тачи и
Регион

Гренел: Обама и Бајден осум години ги игнорираа Белград и Приштина

Горјан Грнчаровски
Специјалниот пратеник на Белата куќа за дијалог меѓу Белград-Приштина, Ричард Гренел рече дека договорот за нормализација на економските односи е постигнат во Вашингтон затоа што
Свет

(ВИДЕО) АНАЛИЗА: Зголемено насилство на улиците во Мадрид, што се случува во главниот град?

Горјан Грнчаровски
Мадрид е пред економски и здравствен колапс, шпанската полиција жестоко се спротивстави на демонстрантите кои протестираа против новите мерки за заштита од Ковид-19 што продолжија
Регион

Абазовиќ: Новите луѓе може да го помират регионот, крајно време е да ги оставиме сите матрици од минатото

Горјан Грнчаровски
„Ние мора да разбереме дека Црна Гора никогаш не ја прескокна првата фаза од демократскиот развој, а таа е промена на власта на избори. Односно,
Регион

ГЕРБ во првиот круг на дополнителните локални избори во Бугарија победи во девет населени места

Горјан Грнчаровски
Според досегашните податоци, бугарската партија ГЕРБ убедливо победува во првиот круг против кандидатите нa БСП (Бугарска социјалистичка партија) и ДПС (Движење за правата и слободите)
Регион

Борисов: Додатокот за пензионерите ќе важи додека трае пандемијата

Горјан Грнчаровски
„Сè додека трае пандемијата, пензионерите ќе добиваат додаток од 50 лева (25 евра) месечно, а понатаму ќе има индексирање на пензиите“, изјави бугарскиот премиер Бојко
Регион

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква каква што заслужуваат

Горјан Грнчаровски
„Политичката судбина на Мило Ѓукановиќ и Душко Марковиќ ќе биде онаква каква што заслужуваат. И тоа не го кажувам јас, туку не учи искуството од
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Со Ердоган договоривме изградба на индустриска зона во Војводина

Горјан Грнчаровски
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека во разговорите со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган била договорена изградба на индустриска зона во Војводина со
Регион

Вучиќ се сретна со Ердоган: За Србија е важно да има одлични односи со Турција

Горјан Грнчаровски
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Истанбул се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Во пресрет на средбата со турскиот претседател, Вучиќ изјави дека
Регион

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски
Бугарскиот министер за здравство Костадин Ангелов соопшти дека земјата продолжува успешно да се справува со развојот на вирусот и не дозволува да дојде до преоптоварување