platezna karticka

Економија

Ќе се носи нов закон за платежни услуги и платни системи

А1он
На денешната владина седница е утврден текстот на Предлог-законот за платежни услуги и платни системи кој треба да го замени постојниот Закон за платниот промет
Македонија

Тетовец скоро цела година тајно трошел од картичката на сопругата, сега може да оди во затвор

А1он
43-годишен жител на Тетово скоро една година, без да ја праша сопругата, подигнувал и трошел пари од нејзината платежна картичка, а сумата која ја потрошил
Економија

СДСМ: Платежни картички и за пензионерите, невработените и самохраните родители

А1он
СДСМ најавува дека Владата ќе додели платежни картички и за пензионери, невработени и самохрани родители. „Четвртиот сет на антикризнини мерки, кој ќе биде презентиран наскоро,
Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка ја искористиле 309.337 граѓани, вкупниот промет 26,5 милиони евра

А1он
Вкупно 309.337 граѓани ја искористиле домашната платежна картичка, а вкупниот реализиран промет изнесува 26,5 милиони евра, објави попладнево министерката за финансии Нина Ангеловска на нејзиниот
Македонија

Ангеловска: 300.000 платежни картички издадени до 25 јули

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска на Фејсбук објави дека заклучно со 25 јули се издадени над 300.000 домашни платежни картички. – Сите приговори се обработени.
Економија

Истекува рокот за издавање на домашната платежна картичка, граѓаните да ги искористат до 15 август

А1он
Истекува рокот за предавање на домашната платежна картичка на оние граѓани што ги исполнија условите од оваа мерка што беше дел од третиот пакет-мерки на
Економија

Ваучерите за туризам на располагање, граѓаните внимателни поради Ковид-19

А1он
Хотели, приватни апартмани, автокампови, одморалишта и бањи, се дел од капацитетите низ земјава во кои може да летуваат или зимуваат граѓаните со приходи до максимум
Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

А1он
Домашна Платежна Картичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и
Економија

Mакедонските граѓани трошат над 10 милијарди денари на домашни производи за една година

А1он
Македонските граѓани трошат повеќе пари на странски производи, отколку на домашни. Од јули минатата година, до средината на овој месец, на домашни производи потрошиле 10,8
Македонија

Платежната картичка пред стравот: Редици пред банките иако короната руши рекорди

Горјан Грнчаровски
Граѓаните не го почитуваат апелот од банките да се придржуваат кон определениот термин за подигнување на картичките како би се избегнал метежот и големите редици