pretsedatelski izbori sad

Свет

Трамп повторно преку Твитер: Јас сум победник, победата на Бајден не е легална!

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп повторно објави гневна порака на Твитер, со факти за кои верува дека потврдуваат дека изборите биле нефер и дека победата на
Свет

Која е Камала Харис – првата жена, потпретседателка во историјата на САД

А1он
Камала Харис денес влезе во историјата како прва жена потпретседател на СAД. Но, исто така и како првa Афроамериканка и првa Американка со азиско потекло
Свет

Меркел му ја честиташе победата на Бајден

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, и го истакна значењето на „незаменливите“ трансатлантски односи. – Честитки!
Регион

Честитки за Бајден од Пленковиќ, Ѓукановиќ и Пахор

А1он
По веста дека Џозеф Бајден е избран за претседател на САД, пристигнаа и првите честички од регионот. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и претседателите на Црна
Свет

ВИДЕО: Бајден избран за 46-ти претседател на САД

А1он
Кандидатот на демократската партија Џо Бајден е избран за 46. претседател на САД, јавија американските медиуми. Меинстрим медиумите го прогласија Бајден за избран претседател по