(ВИДЕО) Заев: Не е во ред некој да оди во затвор за половина грам канабис

Од:

Премиерот Зоран Заев, декриминализацијата на канабис за лична употреба ја наведе како еден од чекорите кои ќе ја приближат Македонија до европските вредности.

„Точно е тоа што го зборуваат активистите од граѓанскиот сектор, не е во ред некој да оди во затвор затоа што користел половина грам природен канабис за лична употреба, во време кога секаде во светот оваа билка станува легална“, рече премиерот Заев, на тематската прес конференција наречена „Акција 21“.

Тој најави дека за севкупната легализација на канабисот следува дебата до крајот на јуни 2021 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Приведени три лица од фабрика за канабис, запленети над шест килограми дрога

Заев ја обвини опозицијата за непочнатиот клинички центар, повика на соработка за да се движиме трипати побрзо

Маја Илиевска-Пачемска

Матурантите се договорија со Заев, ќе има два екстерни и два интерни испити

Искра Манојлоска

ВИДЕО: Пристигнаа 4680 дози вакцини против Ковид-19, донација од Србија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Заев: Боки 13 е бандит кој прави шоу, СДСМ има квалитетни кандидати за лидер

Искра Манојлоска

Фајзер не дозволил Србија да ни ги продаде вакцините

Искра Манојлоска