ovcar

Македонија

Овчар од Албанија обвинува дека го држат како заложник во гостварско Топлица

А1он
Жител на селото Џир, кај албанскиот град Либражд обвинува дека веќе четири месеци го чуваат во заложништво во селото Топлица, гостиварско. -Џевахир Хоџа, е еден
Македонија

Нова комисија, сега дисциплинска, ќе утврдува кој е одговорен во случајот со овчарот во кратовско

А1он
Дисциплинска комисија ќе ја утврдува одговорноста врз основа на конечниот извештај на Комисија за утврдување на правилноста во примената на мапите на работен процес формирана
Македонија

Ангелов: Работиме на расветлување на случајот со овчарот Божинов, ги бараме пропустите и одговорноста

А1он
Комисијата на Центарот за управуање со кризи работи на расветлување на случајот со извлекувањето од кратовско Емирица и укажа на слабостите на целиот систем. Ги
Македонија

Николовски за смртта на овчарот од кратовско: Сите сме надлежни кога е во прашање човечки живот

А1он
Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, на Фејсбук се огласи во врска со случајот со починатиот овчар
Македонија

И Никола Димитров се огласи за смртта на овчарот од кратовско: Мора да има одговорност

А1он
Смртта на Златко Божинов, овчарот од кратовско, не смее да помине без конкретна одговорност, но, не смее да помине и без сериозни системски промени за
Македонија

Почина премрзнатиот овчар што беше со часови на раце носен до болница

Ана Василевска
Овчарот кој беше најден премрзнат во кратовско, починал утрово во штипската болница. Информацијата за А1 он ја потврдија од болницата. Пациентот бил лекуван со конзервативна
Македонија

Ангелов: Формирана е комисија што ќе го испита случајот со завеаниот овчар во Кратовско

А1он
Формирана е петчлена комисија која детално ќе го испита случајот со завеаниот овчар во Кратовско и ќе утврди дали постојат пропусти и слабости кај Центарот
Македонија

Пендаровски: Армијата не добила барање за помош за спасувачката акција во Кратовско

А1он
Армијата не добила барање за помош во спасувачката акција на завеаниот овчар во кратовските планински предели. Доколку такво барање дошло до неа, преку ноќ би
Македонија

Трогателна приказна за неспособноста на институциите: Четворица 5 часа на раце го носевме пациентот по козји патеки

Ана Василевска
„Ние четворицата околу 5 часа на раце го носевме пациентот по козји патеки, низ екстремно стрмен предел и шума, наместа затрупани со снег, преку река