antibiotici

Македонија

Да не се користат антибиотици на своја рака за Ковид-19 апелира Агенцијата за лекови

А1он
Агенцијата за лекови и медицински средства согласно своите стратешки цели а во насока на заштита и унапредување на јавното здравје будно ја следи употребата на
Македонија

За 58.000 дози намалена употребата на „сумамед“ и „панцеф“, Пановски задоволен што престанало непотребното давање антибиотици

Маја Илиевска-Пачемска
Вкупно 58.000 дози помалку „сумамед“ и „панцеф“ биле издадени на рецепт во декември во споредба со ноември, минатата година. Податоците на „Фејсбук“ ги објави микробиологот
Свет

СЗО: Невнимателно користење антибиотици може да предизвика нова пандемија

А1он
Невнимателното воведување антибиотици и антивирусни лекови поради пандемијата на коронавирусот може да доведе до нова пандемија, која може да биде уште полоша, изјави денеска претставникот
Македонија

За само 17 дена издадени рекордни 60.000 рецепти за „сумамед“ и „панцеф“

Рекордни 60.000 пакувања антибиотици азитромицин од 500мг и 13000 цефиксим, кај нас познати како „сумамед“ и „панцеф“, биле издадени за само 17 дена, говорат податоците
Магазин

Со долготрајно земање на антибиотици ризикот од рак се зголемува за 73 отсто

А1он
Ако земате антибиотици 15 дена или подолго, ризикот од добивање рак на цревата може да се зголеми за дури 73 отсто, покажа студијата објавена во