malmed

Македонија

Вработени во МАЛМЕД сведочеа пред собраниската Анкетна комисија за работењето на Онкологија

А1он
На седница на собраниската Анкетна комисија која го истражува работењето на Клиниката за онкологија попладнево сведочеше Мирјана Дончева, раководител на Секторот за инспекциски надзор и
Македонија

Бекироски: МАЛМЕД не е надлежен за случајот „Онкологија“

А1он
На собраниската Анкетна комисија за скандалот во ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, заменик – директорот на „МАЛМЕД“, Роберт Бекироски денеска одговара на прашања
Македонија

Се повлекува лекот за кашлица „Фолкодин“ – може да доведе до алергиска реакција опасна по живот

Лековите кои содржат Фолкодин се повлекуваат од употреба од Македонија но и од целата ЕУ, потврдија за А1он од Агенцијата за лекови и медицински средства
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска
Следната недела истекува и продолжениот рок за шест месеци на вакцината на „Фајзер“ за заштита од Ковид-19, која со месеци е единствената што ја имаме.
Македонија

МАЛМЕД: Рокот на вакцините на „Фајзер“ е продолжен од шест на девет месеци

А1он
Европската Агенција за лекови (EMA) го продолжи рокот на употреба на вакцината Comirnaty од шест на девет месеци. -Согласно, извршената промена, носителот на одобрение Pfizer
Македонија

Да не се користат антибиотици на своја рака за Ковид-19 апелира Агенцијата за лекови

А1он
Агенцијата за лекови и медицински средства согласно своите стратешки цели а во насока на заштита и унапредување на јавното здравје будно ја следи употребата на
Македонија

МАЛМЕД: Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19, поврзаноста се уште не е докажана

А1он
Се прави комплетна обработка за да се докаже дали несаканата реакција, нека е тоа и смртен случај е навистина поврзана со употребата на вакцините против
Македонија

Агенцијата за лекови тврди дека инсулинот е безбеден

А1он
Агенцијата за лекови и медицински помагала („Малмед“) донела решение со кое се дозволува дистрибуција на инсулин во земјава од последната пратка која дистрибутерот ја увезе
Македонија

Агенцијата за лекови ги гарантира безбедноста и квалитетот на сите лекови

А1он
Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија (МАЛМЕД), како регулаторно тело, ја гарантира безбедноста, квалитетот и сигурноста на сите лекови во државата, преку подигнување