kaslica

Македонија

Регионот се бори со голема кашлица, во земјава веќе има седум случаи

Комисијата за заразни болести ќе се состане следната среда, на 7 февруари. На состанокот, како што изјави портпаролот на Комисијата Злате Мехмедовиќ, ќе се  разгледа
Македонија

Еден случај на голема кашлица во „Козле“, едно дете хоспитализирано со Ковид-19

А1он
Голема кашлица, пертусис, е потврдена кај шестмесечно бебе од Скопје на Детската клиника „Козле“, потврди за МИА Мирјана Поповска, специјалист педијатар во „Козле“. Во исто
Македонија

Се повлекува лекот за кашлица „Фолкодин“ – може да доведе до алергиска реакција опасна по живот

Лековите кои содржат Фолкодин се повлекуваат од употреба од Македонија но и од целата ЕУ, потврдија за А1он од Агенцијата за лекови и медицински средства