fajzer

Свет

Вакцините на „Фајзер“ и „БиоНТек“ со позитивни резултати кај деца од пет до 11-годишна возраст

А1он
„Фајзер“ и „БиоНТек“, чии вакцини се употребуваат за имунизација на Американците против Ковид-19, ги поднесоа прелиминарните резултати до Агенцијата за храна и лекови (ФДА) за
Свет

Фајзер почна тестирање на орален антивирусен лек против коронавирус

А1он
Компанијата Фајзер денеска објави дека почнала големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со Ковид-19 кај лица кои биле изложени
Свет

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) до почетокот на октомври може да одлучи за евентуалната употреба на засилувачката (бустер) доза на вакцината на Фајзер/БиоНТек, наведуваат британските
Македонија

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

А1он
Денеска во нашата земја пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај граѓаните, ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови
Македонија

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

А1он
Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот информираат од Министерството за здравство. До крајот на годината,
Македонија

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

А1он
Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи. – Вакцините веќе се
Македонија

МЗ: Сите донирани вакцини од Бугарија ќе ги аплицираме пред истекување на рокот на употреба

А1он
Министерството за здравство информира дека согласно точните проекции за потребите за ревакцина со вакцината на „Фајзер“, како и големиот интерес за прва доза од овој
Свет

ЕМА ги проценува податоците за третата доза на „Фајзер“, одлука за неколку недели

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека ги проценува податоците за третата или засилувачка доза на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, која се дава шест месеци
Македонија

Бугарската Влада со предлог до Парламентот да го ратификува Договорот за донација на вакцини за Македонија

А1он
Бугарската Влада на денешниот седница одлучи да му предложи на Народното собрание да го ратификува трипартитниот Договор за донација меѓу Република Бугарија и Република Северна