Кочанчанец доби 100 дневни глоби од по 20 евра за лажен ПЦР тест​

Од:

Против 46-годишен жител на Кочани Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлог за издавање казнен налог, бидејќи сторил кривично дело „Фалсификување исправа“ односно лажна потврда за негативен ПЦР тест на коронавирус.

Јавно обвинителство на Република Северна Македонија денеска соопшти дека на 14 март, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, обвинетиот се обидел да излезе од државава употребувајќи лажна потврда за негативен ПЦР тест на коронавирус.

– Иако не се тестирал и знаел дека не поседува сертификат од наведената лабораторија, тој лажната исправа ја употребил како вистинска, стои во соопштението.

Надлежниот јавен обвинител му предложил на Основниот кривичен суд Скопје за обвинетиот да изрече парична казна од 100 дневни глоби при што висината на една дневна глоба да бие определена на 20 евра во денарска противвредност.​

Би можело да ве интересира

Пристигнаа 100.000 вакцини од „Синофарм“, приоритет во вакцинирање постарите, хронично болните и стопанствениците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Повторно забави во скопски клубови, со гужви, играње, без маски и дистанца

Ландов

112 нови случаи на Ковид-19, починати се 13 лица

Ана Ололовска

И вакцинацијата на стопанствениците по приоритет

Ана Ололовска

Подготвуваат испити и волонтираат: студентите на штипскиот Медицински факултет вклучени во вакцинацијата

Мери Јордановска

Од денеска вакцинација на пациенти со трансплантиран бубрег и оние кои одат на дијализа

Ана Ололовска