Фатени 19 лица кои со лажни ПЦР тестови со автобус тргнале за Германија

Од:

19 лица биле фатени денеска со лажни ПЦР тестови во автобус кој патувал за Гермнија информираат од Министерството за внатрешни работи.

-Денеска (09.10.2021) од страна на полициски службеници од СВР Куманово-Одделение за криминалистичка полиција-Отсек за економски криминалитет, извршена е контрола на автобус на туристичка агенција кој патува на релација од Република Северна Македонија кон С.Р.Германија, при што од вкупно 50 патници кои се превезувале, кај 19 од нив откриени се 19 фалсификувани ПЦР тестови, се вели во соопштението од МВР.

По извршени проверки на тестовите било констатирано дека станува збор за фалсификувани тестови, кои биле набавени од едно лице од Струмица, по цена од 1.000 денари по тест.

Би можело да ве интересира

Поведена постапка против 17-годишникот кој прегази пешак во Скопје

Ана Ололовска

39-годишен скопјанец пронајден мртов во викендичка во село Чучер

Ана Ололовска

Загина пешак во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска

14-годишно девојче сексуално злоставувано и продавано повеќе од една година, петмина уапсени

Катерина Павлова-Николовска

Расчистено „убиство“, поднесена кривична пријава против маж од Тетово

Ана Ололовска

Починат маж пронајден во стан во Скопје

Ана Ололовска