Поднесено обвинение против шест лица за фалсификувани ПЦР тестови

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против петмина македонски и еден турски државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот законик.

– Според обвинителните предлози поднесени од Основното јавно обвинителство Скопје, обвинетите го сториле делото при обид да ја напуштат територијата на Република Северна Македонија, кога на пасошката контрола на Меѓународниот аеродром Скопје прикажале лажни потврди за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот. Иако воопшто не се тестирале во наведените лаборатории во Скопје и знаеле дека потврдите се лажни, тие ги прикажале сертификатите како вистински пред овластените службени лица, се вели во соопштението од ОЈО.

Би можело да ве интересира

Бесплатен ПЦР тест за туристите во Црна Гора

Обвинение против Гостиварец за ширење расистички и ксенофобичен материјал на Фејсбук

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

Жарко Настоски

И жените фудбалерки ќе прават ПЦР-тестови пред првенствени натпревари

Жарко Настоски

Во Црна Гора од денес може да се влезе без негативен ПЦР тест

Жарко Настоски

Обвинителството ја отфрли кривичнита пријава за Кубус