Италијански државјанини сакале да патуваат во Италија со фалсификувани ПЦР тестови

Од:

Одделението за прекуграничен криминал и миграции Скопје поднесе кривични пријави против М.Г.(60) и П.Х.К.(33), двајцата државјани на Италија, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа“ и „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Тие на 23.04.2021 на излез од Република Северна Македонија на Граничниот премин „Меѓународен aеродром“ – Скопје приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови, соопшти полицијата.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 32-годишниот италијански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа според член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Иако знаел дека не се тестирал во наведената лабораторија и дека таков сертификат не е издаден на негово име, тој го употребил документот како вистинит со намера да отпатува од земјава, велат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Граѓаните оставиле најмалку 25 милиони евра во приватните лаборатории само за ПЦР-тестови

Фатени 19 лица кои со лажни ПЦР тестови со автобус тргнале за Германија

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски

Британија го укинува карантинот за вакцинирани патници од САД и сите земји на ЕУ, освен Франција

Жарко Настоски

Вонредната состојба во Бугарија продолжена до крајот на август

Жарко Настоски

Саудијците кои ќе ги кршат мерките, три години нема да смеат да патуваат надвор од земјата

Жарко Настоски