Полицијата упадна во локал со танчарки во тетовско, го казни за кршење на епидемиолошките мерки

Од:

Тетовската полиција му поднесе пријава на сопственикот на угостителски објект во тетовското село Жеровјане, откако при контрола во објектот биле затекнати „12 ангажирани лица“, како и гости, кои ги кршеле важечките прописи за заштита против коронавирусот.

„СВР Тетово поднесе кривична пријава против правно лице – угостителски објект од с.Жеровјане, општина Боговиње и против А.А.(31) од с.Боговиње, одговорно лице во угостителскиот објект, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 25.06.2021, полициски службеници извршиле контрола во објектот и било констатирано дека работи во затворени простории и во внатрешноста биле затекнати гости и 12 лица ангажирани во објектот, со што постапиле спротивно на одлуката на Владата со која се дозволува работа само на отворените делови-терасите на угостителските објекти“, се вели во полициското соопштение.

Би можело да ве интересира

Лефков: Ако дрогата е од 2016, немало црногорските власти да знаат дека се крие во тоа возило, очигледно е дека се работи за пресретнат шверц

Нападнати три лица од Кратово во казино во Крива Паланка

А1он

Посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он

Работник настрада по пад при изведување градежни работи во Гази Баба

Ана Ололовска

Запленета дрога во возило на МВР на албанско-црногорската граница

А1он

Во Липково откриени 52 илегални мигранти од африкански и азиски земји

А1он