sansa za centar

Македонија

Во последните пет години незаконски биле единствено мораториумите за градење, реагираат од Центар по обвинувањата за новата единаесеткатница

Маја Илиевска-Пачемска
По потсетувањето од страна на „Шанса за Центар“ дека издаваат одобренија по незаконски план, кој не треба да се спроведува за парцелите спроти „Холидеј ин“,
Македонија

Герасимовски издаде одобрение за нова единаесеткатница кај „Холидеј ин“; „Шанса за Центар“ го потсети дека планот е незаконски

Маја Илиевска-Пачемска
Ќе се гради втората од трите висококатници на просторот спроти „Холидеј ин“. Општина Центар издаде одобрение за градење на втората од предвидените три висококатници по
Македонија

Министерот Бочварски далеку од очите на јавноста донесе незаконски и противуставни измени на Правилникот за урбанистичко планирање тврдат независните граѓански иницијативи

А1он
Министерот за транспорт и врски Бочварски остана доследен на својот став од првата прес-конференција пред 2 години дека донесени ДУП-ови не може да се менуваат.
Македонија

Шанса за Центар: Институциите да ги расчистат сомнежите за пожарот кај „Треска“

А1он
Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ бараат институциите да ги расчистат сомнежите за пожарот кај „Треска“. „Старите хали повторно горат кога е во ек јавна
Македонија

Герасимовски: Нема да дозволам тужби од 50 милиони евра, решение за Треска мора ќе се најде согласно законот

А1он
Нема да дозволам Општина Центар да се доведе во ризик да треба да исплаќа отштета од 50 милиони евра, вели градоначалникот Горан Герасимовски во интервју
Македонија

Шанса за Центар: Колку од државното земјиште ќе биде продадено на подрачјето на „Треска“ преку дооформување на парцели?

А1он
Од Шанса за Центар велат дека по објавувањето на стравувањата за можно разрешување на урбанистичкото уредување на подрачјето на фабриката „Треска“ на начин на кој
Македонија

Општина Центар: Остро демантираме дека се продавало државно земјиште во „Треска“, Шанса за Центар манипулира

А1он
Општина Центар ги отфрла тврдењата искажани на прес-конференцијата од страна на „Шанса за Центар“ која по секоја цена се обидува да ја дефокусира јавноста обвинувајќи
Македонија

Сопственици на градежни парцели – Треска: Нашите приватни имоти се легално купени, „Шанса за Центар“ манипулира

А1он
Група сопственици на градежни парцели – Треска реагираат на денешната прес конференција на Шанса за Центар. „Ние сопствениците на приватните имоти во напуштениот индустриски капацитет
Македонија

Шанса за Центар: Дали Треска ќе стане новиот Холидеј Ин?

А1он
Шанса за Центар на денешната прес конференција предупреди за можни случувања поврзани со градежните активности на просторот на фабриката Треска. „Добивме одредени неофицијални информации дека
Македонија

Шанса за Центар- Реакција на невистинитите тврдења на градоначалникот на Центар Герасимовски за „Треска“

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски во вчерашниот медиумски настап тврдеше дека општината нема право да го уредува земјиштето кај „Треска“ бидејќи е приватно. Шанса