novo maalo

Македонија

Герасимовски издаде одобрение за нова единаесеткатница кај „Холидеј ин“; „Шанса за Центар“ го потсети дека планот е незаконски

Маја Илиевска-Пачемска
Ќе се гради втората од трите висококатници на просторот спроти „Холидеј ин“. Општина Центар издаде одобрение за градење на втората од предвидените три висококатници по
Македонија

Инспекцијата од Центар не направила увид кај „Холидеј ин“ оти нема жалба, ниту поплака за новата дваесеткатница

Маја Илиевска-Пачемска
Во Општина Центар не се водат никакви постапки за новата дваесеткатница кај „Холидеј ин“ наспроти многубројните реакции на граѓаните и граѓанските здруженија, кои повеќепати јавно кажаа
Македонија

Градежниот инспекторат мижи за изградбата на дваесткатницата кај „Холидеј Ин“, „Зелен хуман град“ најави кривична

Маја Илиевска-Пачемска
Непостапувањето на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам кој може да ја сопре изградбата на дваесеткатницата спроти „Холидеј Ин“ ја прави и оваа институција соучесник
Македонија

Жители на Ново Маало: Поддршката за протестите на „Зелен Хуман Град“ е еднаква на нула

А1он
Група жители на Ново Маало велат дека денешниот протест на активистите од „Зелен хуман град“ и „Шанса за Центар“ не бил поддржан ниту од самите
Македонија

(ВИДЕО) Обвинителството да не го крие злосторничкото здружување за парцелите кај „Холидеј Ин“, не ни требаат дваесеткатници

Маја Илиевска-Пачемска
Јавното обвинителство да го открие злосторничкото здружување и да ја поправи грешката направена со планот за уредување на просторот спроти „Холидеј Ин“, побараа преку протест
Македонија

Реакција на „Шанса за Центар“: Обвинувањата на дел од жителите на Ново Маало кон Белчева се крајно тенденциозни и лажни

А1он
„Шанса за Центар повторува уште еднаш дека ставовите на Јана Белчева Андреевска се ставови на сите нас, а дека индивидуализирањето на нападите е крајно недолично“,
Македонија

Жителите на Ново Маало: Со мораториумот кој Белчева го донесе во 2017 година ние претрпевме директна штета

А1он
Жители на Ново Маало најавуваат тужби доколку, како што велат продолжат обидите за блокирање на реализација на комплексот „Гранд“. Тие истакнуават дека се револтирани од
Македонија

Изведувачот на висококатниците кај „Холидеј Ин“ искинал кабел, Ново Маало цел ден без струја

Маја Илиевска-Пачемска
Новомаалци седум часа беа струја оти, како што се пожалија, изведувачот на висококатниците кај „Холидеј Ин“ искинал кабел на ЕВН. Инвеститорот МГ „Фешн“, кој заедно
Македонија

Жители на Ново Маало: Белчева да престане да не блокира и да ја замајува јавноста

А1он
Група жители од Ново Маало, каде денеска започнаа градежните активности на паркингот кај Холидеј ин, преку соопштение до јавноста бараат од советничката на Општина Центар,