alpinisti

Македонија

Спасувачка акција за македонски планинар – со смрзнатини и во тешки услови го искачи четвртиот највисок врв во светот

Анита Петровска Рајковиќ
Македонскиот алпинист Здравко Дејановиќ, сам, без ничија помош го искачи четвртиот највисок врв во светот и тоа под тешки временски услови. Поради тешките услови имал
Македонија

Од ФПСМ излегоа со ФБ соопштение во врска со состојбата на алпинистот Здравко Дејановиќ при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите

А1он
Македонскиот алпинист Здравко Дејановиќ кој при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите имал проблеми од здравствена природа, е надвор од животна опасност, објави попладнево на
Регион

Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

А1он
Во 15 часот и 32 минути полицијата добила дојава за смрт во Националниот парк Пакленица, потврди портпаролката на полициската управа Задар, Ивана Грбин. Марко Раковац,
Македонија

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

А1он
Советот на Општина Радовиш на вчерашната вонредна седница донесе одлука денешниот ден да се прогласи за ден на жалост заради трагично загинатите двајца алпинисти, Зоран
Спорт

Спортски качувачи се натпреваруваа по карпата на Демиркаписка клисура

А1он
Спортски качувачи се натпреваруваа вчера по карпата на Демиркаписка клисура. Станува збор за зимско движење по карпа со алатки за качување по мраз. Организатори на
Спорт

Натпревар во качување карпи на Демиркаписка клисура

А1он
Натпревар во качување карпи во зимски услови, се реализира денеска на Демиркаписка клисура. Организатор е демиркапиското здружение „Карпа за секој”, во соработка со спортски клуб
Видео Спорт

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска
Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на
Спорт

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

А1он
Илина Арсова утрото на 28 декември го искачи врвот Винсон на 4892 метри на Антарктикот во рамки на проектот на Федерацијата за планинарство на Северна
Спорт

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

А1он
Алпинистката од Јужноафриканската Република, Сарај Н’куси Кумало вчера се искачи на врвот Монт Еверест, со што стана првата црна Африканка која го освоила највисокиот врв
Свет

Познати алпинисти најверојатно настрадаа во лавина во Канада

А1он
Тројца исчезнати алпинисти најверојатно настрадале во лавина во канадските Карпести Планини, соопшти денеска Ангенцијата за канадските национални паркови „Парк Канада“. Во списанија за планинарење се