planinarenje

Магазин

Планинар преживеа пад од височина од 600 метри

А1он
Планинар во Нов Зеланд „за чудо“ преживеа пад од 600 метри со само полесни повреди откако падна од планинска карпа. Полицијата соопшти дека мажот паднал
Спорт

Да се допрат снеговите на Килиманџаро

А1он
„Снеговите на Килиманџаро“ е Хемингвеј. Ама за стигнување на врвот под вечните снегови, своја приказна има 32-годишната прилепчанка, планинарка и социјален работник Маријана Ѓорѓиевска. Тоа
Спорт

Стотина Планинари денес се искачија на Царев Врв на Осоговските Планини

А1он
Убавите снежни предели на Осоговскиот планински масив во Кривопаланечкиот реон, со врвовите Калин Камен и Царев Врв беа причина стотина планинари од Скопје, Куманово, Кавадарци
Спорт

Младиот планинар Ване Бошев од Неготино по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, во услови на невреме

А1он
Младиот планинар Ване Бошев од Неготино викендов по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, висок 2.474 метри, во услови на невреме, за
Спорт

Трето традиционално искачување на врвот Клепа

А1он
Околу 500 планинари и рекреативци од планинарските друштва од повеќе градови во земјава и три планинарски друштва од соседна Србија: од Параќин, Јагодина и Ќуприја
Видео Спорт

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска
Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на
Спорт

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

А1он
Илина Арсова утрото на 28 декември го искачи врвот Винсон на 4892 метри на Антарктикот во рамки на проектот на Федерацијата за планинарство на Северна