alpinizam

Македонија

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

А1он
Надир Мурсели и Ана Соколовска, членови на планинарскиот клуб Љуботен, вчера го освоија највисокиот врв во Турција, Арарат на 5.137 метри надморска височина, објавија од
Видео Спорт

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска
Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на
Спорт

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

А1он
Илина Арсова утрото на 28 декември го искачи врвот Винсон на 4892 метри на Антарктикот во рамки на проектот на Федерацијата за планинарство на Северна
Спорт

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

А1он
Алпинистката од Јужноафриканската Република, Сарај Н’куси Кумало вчера се искачи на врвот Монт Еверест, со што стана првата црна Африканка која го освоила највисокиот врв
Спорт

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

А1он
Деновиве пред години… на 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на
Спорт

Агенцијата за туризам и МАФ ќе ги уредуваат алпинистичките локалитети во Македонија

А1он
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) годинава работи на проектот „Развој на алпинизмот и негово ставање во функција на туризмот”, што е дел
Спорт

Прва македонска организација членка на меѓународна комисија за алпско спасување

А1он
Македонското здружение за заштита и спасување во планина и непристапен терен „Асклепиј“ стана првата организација во Македонија која е членка на Меѓународната комисија за алпско
Спорт

Дејановиќ: Најверојатно ќе останам без два прста, но македонското знаме се вееше на Анапурна 1

А1он
Македонскиот алпинист Здравко Дејановиќ пред 10-тина дена успеа да се искачи на еден од најтешките и најсурови светски врвови Анапурна 1 (8.091 метри надморска висина),