alpinizam

Спорт

ЕСРА организира портрет за алпнистот Јован Попоски

А1он
Универзитетот за аудиовизуелни уметности-ЕСРА денеска напладне организира портрет на македонскиот алпинист Јован Попоски по повод 50-годишнината од неговото прво искачување на Триглав. – Во сите
Спорт

Иванов ја прими алпинистката Илина Арсова која го освои Монт Еверест

А1он
Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја прими алпинистката Илина Арсова, првата Македонка која го освои највисокиот врв на светот Монт Еверест. Од свое лично име и од името
Спорт

80-годишен Јапонец – најстариот човек кој го освои Монт Еверест

А1он
Осумдесетгодишниот Јапонец стана најстар човек кој успеа да се искачи на највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Јуичиро Миура и неговата група, по четири години
Македонија

Викендов 32. традиционално искачување на Титов Врв

А1он
Во организација на планинарскиот клуб „Љуботен“ в сабота и недела ќе се одржи 32-рото традиционално искачување на највисокиот врв на Шар Планина, Титов Врв. Планинарската