Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Од:

Надир Мурсели и Ана Соколовска, членови на планинарскиот клуб Љуботен, вчера го освоија највисокиот врв во Турција, Арарат на 5.137 метри надморска височина, објавија од тетовскиот клуб.

Двајцата тетовски планинари, вчера наутро во 6 часот успеале да се искачат на највисоката точка во Турција.

-Ана и Надир беа дел од тим на 15 учесници, членови на повеќе клубови од Македонија организирани за искачување на искачија највисокиот врв во Турција. Им честитаме од срце со желби за уште поголеми заеднички успесии сакаме да знаете дека ПК Љуботен е горд на вас, потенцираат од клубот.

Двајцата планинари испратиле фотографијата на самиот врв со знамето на планинарскиот клуб Љуботен.

Би можело да ве интересира

Надминат прагот на алармирање, во Тетово и Гостивар во сила мерките за заштита од загадениот воздух

Катерина Павлова-Николовска

Тело на младо момче пронајдено во тетовската река Пена

Жена е повредена во сообраќајка во Тетово

Ревизија на ТИРЗ: Странските компании добиваат државна помош со директни преговори и без транспаретни критериуми

Орце Костов

Приведени две лица за издржување на затворски казни на подрачјето на СВР Тетово

Приведен крадец во Тетово