Прва македонска организација членка на меѓународна комисија за алпско спасување

Од:

Македонското здружение за заштита и спасување во планина и непристапен терен „Асклепиј“ стана првата организација во Македонија која е членка на Меѓународната комисија за алпско спасување ICAR-CISA (International Commission for Alpine Rescue).

dobivaj vesti na viber

Заложбата и трудот на македонските алпинисти кон високите критериуми во овој сегмент на работа, како што информираат од „Асклепиј“, биле потврдени на неодамнешниот состанок на Управниот одбор на ICAR-CISA со донесување на позитивна одлука за членство.

„Асклепиј“ е формиран во 2005 година од македонски алпинисти, поради потребата од сериозен пристап во планинското спасување и достигнување на меѓународно признаени стандарди и пракси.

Меѓународната комисија за алпско спасување е независна, светска организација која ги почитува своите членови и ја промовира меѓународната соработка.

Би можело да ве интересира

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Александар Кирковски успешно се искачи на алпскиот врв Вајсхорн

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

Ана Ололовска

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

Ана Ололовска