mont everest

Свет

Голема лавина на Монт Еверест, исчезнаа тројца непалски водичи

А1он
Тројца непалски водичи исчезнаа на Монт Еверест откако денеска лавина ги затрупа во процеп длабок 50 метри, изјави претставник на Непалскиот оддел за туризам. Лавината
Спорт

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

А1он
Алпинистката од Јужноафриканската Република, Сарај Н’куси Кумало вчера се искачи на врвот Монт Еверест, со што стана првата црна Африканка која го освоила највисокиот врв
Спорт

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

А1он
Деновиве пред години… на 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на
Свет

Тројца алпинисти загинаа, а еден е исчезнат во реонот на врвот Еверест

А1он
За време на викендот, тројца алпинисти загинаа во непосредна близина на врвот Еверест, додека еден се води за исчезнат, пренесе ТАСС. Американски алпинист загинал во