Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Од:

Илина Арсова утрото на 28 декември го искачи врвот Винсон на 4892 метри на Антарктикот во рамки на проектот на Федерацијата за планинарство на Северна Македонија и Агенцијата за млади и спорт и со тоа го комплетираше проектот Седумте врвови.

Како што соопшти Федерацијата за планинарство, со искачувањето на овој врв Илина стана првата Македонка која успеа да ги искачи сите седум највисоки врвови на седумте континенти и ја вброи Република Северна Македонија со свој женски претставник во светскиот планинарски предизвик 7 summits.

Планината Винсон на Јужниот пол е екстремно студена, но при искачувањето на тимот заедно со Илина имале одлични услови, ладно, но без ветер се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Младиот планинар Ване Бошев од Неготино по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, во услови на невреме

Ана Ололовска

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

Почнува првиот „Плетвар аутдор фестивал“

Ана Ололовска

Планинска тура на Шар Планина под мотото „Испоти се во природа“

Ана Ололовска

Планинари на ПСК ,,Голак” го искачија Царев Врв

Ана Ололовска

Планинари од Делчево го искачија врвот Ченгино Кале на Малешевските Планини

А1он