Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

Од:

Во 15 часот и 32 минути полицијата добила дојава за смрт во Националниот парк Пакленица, потврди портпаролката на полициската управа Задар, Ивана Грбин.

Марко Раковац, извршен шеф на Хрватската планинска спасувачка служба (ХГСС), изјави дека се качувале тројца странски државјани, од кои едниот паднал од височина од околу 150 метри и починал. Тој додаде дека странски државјани се качувале на мостот во правец на Кама Сутра.

Неофицијално се работи за словенечки државјани. Раковац изјави дека припадници на ХГСС се во кањонот и дека наскоро ќе почнат да го извлекуваат телото на загинатиот алпинист.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик