Трајно укината станицата над Богомила оти возот губел залет на угорнина: Жителите под Солунска глава и планинарите останаа без превоз

Од:

Македонски Железници ја укина Орешка станица, единствената станица на пругата Богомила – Прилеп која ја користеа планинарите кои се искачуваа кон врвот Солунска Глава, како и жителите од двете планински села Ореше и Папрадиште.

Информацијата ја потврдија од планинарскиот дом „Папрадиште“:

„Ги информираме сите патници, планинари и жители на околните села Ореше и Папрадиште кои го користат возот Скопје- Битола- Скопје дека од 1- ви јули 2023 год. ЈП Македонски железници трајно ја укинааОрешка станица, и возовите веќе не сопираат на оваа железничка постојка“.

Планинарите велат дека Македонски Железници АД Транспорт ја укинале постојката затоа што нивната анализа покажала дека многу малку луѓе и планинари се симнувале на станицата и возот непотребно губел 30 до 65 секунди време и залет кон угорницата пред долгиот тунел за прилепско Гостиражни.

“Тоа е дека од 1- ви јули 2023, железничката постојка на Орешка Станица( после Богомила) на пругата Скопје-Битола- Скопје се УКИНУВА, оти многу ” малку” планинари и луѓе се симнувале и возот непотребно губел од 30 до 65 секунди залет и време.
Со одлуката на МЖ базирана на сериозна и сеопфатна анализа, укинати се и други стојалишта од и онака ужасно малиот број линии“, истакна Игор Смилев од планинарскиот дом во Папрадиште.

Би можело да ве интересира

Воз прегази скопјанец кај булеварот „Србија“

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Во Русија: Воз со 232 луѓе излета од шините, многумина се повредени

Во несреќен случај во Албанија, загина жена од Осиек

Полициска акција во Германија, патник во воз носи експлозив

А1он

Македонски планинари го искачија Аконкагва, највисокиот врв во Јужна Америка

Оценка 2.91 за патувањето со воз, пругите „чекаат“ приватни оператори и ремонти

А1он