himalai

Свет

Продолжува спасувачката мисија по преживеаните на Хималаи

А1он
Стотици спасувачи трагаат по непристапните терени на Хималаи по преживеаните од несреќата предизвикана од пукање и отцепување на глечер во северна Индија и предизвика лавина
Свет

Пронајдени телата на планинарите кои исчезнаа на Хималаите

А1он
Двајца планинари од Европа загинаа на Хималаите во обид да се искачат на Нанга Парбат, деветтиот највисок планински врв во светот, соопшти италијанскиот амбасадор во
Магазин

ВИДЕО: Најопасниот пат во светот се наоѓа на Хималаите на висина од над 3.500 метри и без заштитна ограда

А1он
Зојила е планински превој на Хималаите, долг девет километри, и е дел од индискиот државен автопат 1Д. На некои делови, патот се издигнува до 3.528