Македонски планинари го искачија Монт Блан

Од:

Македонската експедиција од пет планинари вчера се искачи на највисокиот врв на Алпите, Монт Блан.

Сите петмина планинари Александар Кирковски, Дамир Смајлович, Јордан Топковски, Ане Тошевска и Хаџи Ристова се веќе симнати во првиот базен камп и се чувствуваат добро.

Највисокиот врв на Алпите е висок 4 810 метри.

Би можело да ве интересира

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

Спортски качувачи се натпреваруваа по карпата на Демиркаписка клисура

Ана Ололовска

Натпревар во качување карпи на Демиркаписка клисура

Драган Поповски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

Ана Ололовска