split

Магазин

По негодување во јавноста, Сплит се премисли: Жељко Самарџиќ може да одржи концерт во градот

А1он
Концертот на Жељко Самарџиќ во Сплит беше забранет со одлука на директорот на Парк-шумата Марко Пејновиќ, но градските власти го поништија решението поради граѓаните кои
Магазин

И Жељко Самарџиќ доби забрана за настап во Сплит: „Одлуката е моја, имам такво право“

А1он
Според одлуката на директорот на парк шумата „Марјан“, Марко Пејновиќ, пејачот Жељко Самарџиќ нема да пее пред сплитската публика во Суштипан на 19 август, пишува
Регион

ВИДЕО: Локализиран пожар во Сплит, гореше магацин со гуми

А1он
Триесетина пожарникари од Сплит рано утринава гаснеле голем пожар кој избувнал околу 2:40 по полноќ во магацин за автомобилски гуми во месноста Дујмовача. Големиот пожар
Свет

Голем пожар во Сплит, гори магацин за автомобилски гуми

А1он
Триесетина пожарникари од Сплит гаснат голем пожар кој избувнал околу 2.40 часот во магацин за автомобилски гуми во месноста Дујмовача, информираат пожарникарите и полицијата. Засега
Регион

Американски носач на авиони на нуклеарен погон вплови во Сплит, хрватската влада даде дозвола

А1он
Американскиот носач на авиони на нуклеарен погон USS George H.W. Bush (CVN 77) изутринава вплови во сплитското пристаниште. Станува збор за најмладиот американски носач на
Регион

ВИДЕО: Сплит поплавен, сообраќаен хаос на улиците на градот

А1он
Силно невреме со грмотевици зафати делови од Хрватска. Циклон на голема надморска височина се движи преку Јадранот, а најголем дел од врнежите во раните попладневни
Регион

Туристичкиот брод удрил во пристаниште во Сплит и потонал, сите патници се евакуирани

А1он
Туристичкиот брод „Морска вила“ удрил во западниот брег на сплитското пристаниште во 2.35 часот, а сите 40 патници излегле на брегот и не се повредени,
Регион

ВИДЕО: Силно невреме во Сплит – островите отсечени, улиците поплавени

А1он
Обилниот и долготраен дожд кој паѓаше денеска предизвика поплави во Сплит, на јадранското крајбрежје, а пожарникарите се ангажирани да испумпуваат вода од пониските објектите во