makedonski film

Култура

Филмот „Сестри“ национален кандидат за наградата Оскар за најдобар интернационален филм

А1он
Филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума е национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” за 2022 година.
Култура

Филмот „Сестри“ на Дина Дума инспириран од вистински настан

А1он
Филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума го отвори 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола. Режисерката Дума изјави дека инспирација за филмот бил настан