srbi

Регион

ВИДЕО: Во Вуковар нападнати Срби од Сомбор, полицијата гледа и не реагира

А1он
На Денот на сеќавањето, 18 ноември, четири млади момчиња го нападнале возачот на автомобил со сомборски регистерски таблички кој се движел во правец на Винковци
Македонија

Селаковиќ на одбележување на Кумановската битка: Никој меѓусебно не се разбира како Србите и Македонците

А1он
Српскиот министер за труд, вработување, ветерани и социјални прашања Никола Селаковиќ денеска крај Куманово, на одбележувањето на 111-годишнината од Кумановската битка од Балканските војни, истакна
Свет

Голема истрага во Италија: Брачен пар од Србија го однесе синот во болница, лекарите не можеа да го спасат

А1он
Дете (1,5) по потекло од Србија почина во понеделникот во болница во градот Портогруаро во Италија по удар во главата. Италијанските медиуми пишуваат дека родителите
Македонија

Македонци и Грци се здружиле да го изгаснат запаленото возило на Срби во Грција

Анита Петровска Рајковиќ
Во мака се познаваат пријателите – вели една стара поговорка. На семејство од Белград, Србија му се запалил автомобилот додека се враќале од море. Автомобилот
Регион

ВИДЕО: Хаос во Тунис, српските туристи за малку ќе се степаа со хотелиерите откако добија мувлосани соби

А1он
Снимка од инцидент во хотел во Тунис ги запали социјалните мрежи, а главни актери беа српските туристи. Синоќа „летаа пердуви“ во тунискиот хотел поради несовесниот
Регион

ВИДЕО: Срби „тепаат време“ играјќи фудбал на Табановце, додека чекаат ред на границата

А1он
Дел од српските граѓани кои тргнаа на годишен одмор, главно кон Грција, најдоа начин како да го скратат времето на чекање за влез во Македонија
Регион

ВИДЕО: Ретка глетка во Загреб – Срби цупкаа на „Ужичко“ пред банот Јелачиќ

А1он
Невообичаена сцена денеска можеше да се забележи на централниот плоштад во Загреб, каде група српски играорци го развеаја знамето на својата земја и го изиграа
Регион

Србите во Албанија бараат училишта на мајчин јазик во Скадар и 7 јануари државен празник

А1он
На одбележувањето на големиот православен празник Божик, српско-црногорското малцинство побара формирање училишта на нивен мајчин јазик во Скадар и прогласување на седми јануари за државен
Видео Регион

ВИДЕО: Судир на Србите со косовската полиција во Штрбце

А1он
Припадниците на косовската полиција употребиле солзавец против граѓаните од српска националност во општината Штрпце, кои се обидоа да ги запрат работите на изградбата на мини-хидроцентрала
Свет

Во Франција уапсени петмина српски државјани осомничени за 150 кражби

Виктор Јованов
Полицијата во јужниот француски град Марсеј уапси петмина српски државјани осомничени дека во период од неколку месеци извршиле 150 грабежи на вили на подрачјето на