srbi

Регион

ВИДЕО: Срби „тепаат време“ играјќи фудбал на Табановце, додека чекаат ред на границата

А1он
Дел од српските граѓани кои тргнаа на годишен одмор, главно кон Грција, најдоа начин како да го скратат времето на чекање за влез во Македонија
Регион

ВИДЕО: Ретка глетка во Загреб – Срби цупкаа на „Ужичко“ пред банот Јелачиќ

А1он
Невообичаена сцена денеска можеше да се забележи на централниот плоштад во Загреб, каде група српски играорци го развеаја знамето на својата земја и го изиграа
Регион

Србите во Албанија бараат училишта на мајчин јазик во Скадар и 7 јануари државен празник

А1он
На одбележувањето на големиот православен празник Божик, српско-црногорското малцинство побара формирање училишта на нивен мајчин јазик во Скадар и прогласување на седми јануари за државен
Видео Регион

ВИДЕО: Судир на Србите со косовската полиција во Штрбце

А1он
Припадниците на косовската полиција употребиле солзавец против граѓаните од српска националност во општината Штрпце, кои се обидоа да ги запрат работите на изградбата на мини-хидроцентрала
Свет

Во Франција уапсени петмина српски државјани осомничени за 150 кражби

Виктор Јованов
Полицијата во јужниот француски град Марсеј уапси петмина српски државјани осомничени дека во период од неколку месеци извршиле 150 грабежи на вили на подрачјето на
Македонија

Порака на ФБ до Стоиљковиќ: Ако вие сте вазал на Груевски, ние Србите не сме слепи

А1он
На ФБ граѓанка од српска националност реагира на изјавата на лидерот на ДПС Иван Стоиљковиќ, во која тој вели дека Србите во Македонија не очекуваат