pirati

Свет

Пирати нападнале брод во Атлантикот, шест лица грабнати

А1он
Во меѓународните води на Гвинејскиот залив пирати нападнале грчки товарен брод и земале шестмина заложници, изјави денеска портпаролот на данската армија. Данската фрегата „Esbern Snare“,
Свет

Африкански пирати ослободија турски морнари киднапирани минатиот месец

А1он
Ослободени се петнаесетте турски морнари кои беа киднапирани од пирати во Гвинејскиот Залив минатиот месец, соопшти денеска турската телевизија ТРТ Хабер. Киднаперите оствариле контакт со
Свет

Пирати заробија танкер со 19 членови екипаж близу Нигерија

А1он
Пирати, близу Нигерија, киднапирале 19 членови на екипаж на танкер, кој превезувал сурова нафта, изјави денеска официјален претставник на бродскиот оператор. Бродот бил нападнат на
Свет

Спасени сите морнари од киднапираниот брод од сомалиски пирати

А1он
Сите 19 членови од екипажот на трговскиот брод што во Аденскиот Залив беше киднапиран од сомалиски пирати денеска се ослободени, соопштија меѓународните поморски власти, со
Свет

Пирати киднапираа индиски комерцијален брод во близина на Сомалија

А1он
Пирати киднапираа индиски комерцијален брод во близина на брегот на Сомалија, изјави денеска поранешен сомалиски официјален претставник од Агенцијата за борба против пирати. – Бродот
Свет

Пиратството е намалено, но не исчезна од опасните води на југоисточна Азија

А1он
ДПА – Хамбург Владите во југоисточна Азија немаат контрола врз проблемот со морското пиратство. Но нивните чекори не треба да се ограничуваат само на следењето
Свет

Морските пирати повторно активни во морскиот теснец Малуку

А1он
Во морскиот теснец повторно се активни пиратите кои киднапираат бродови, особено танкери. Малезиските поморски власти денеска соопштија дека е загубен контактот со танкерот „Орким хармони’’