zakintos

Регион

Поплави и одрони на грчкиот остров Закинтос

А1он
Невремето со обилен дожд и силен ветер предизвикало поплави и одрони на карпи на грчкиот остров Закинтос, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Противпожарната служба во
Регион

Пожар во Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

А1он
Наредена е евакуација во селото Мегала Алонија, во северниот дел на јонскиот грчки остров Закинтос, бидејќи шумски пожар ја загрозува областа. Жителите на тоа село
Регион

Продолжени рестриктивните мерки на Закинтос и во Ханија на Крит

А1он
Полицискиот час од 1 часот по полноќ до 6 часот наутро и забраната за музика во угостителските објекти во текот на целиот ден воведени минатата
Регион

800 килограми експлозивен материјал пронајдени на Закинтос

А1он
Во напуштена куќа во село на грчкиот остров Закинтос, полицијата пронашла 800 килограми амониум нитрат, објавија грчките медиуми. Според локалните медиуми од островот, експлозивниот материјал
Регион

Короната не попушта во Грција, вонредни мерки на Закинтос и Лезбос

А1он
Во Грција веќе трет ден е зголемен бројот на нови случаи на Ковид-19, а зголемен е и бројот на починати од коронавирусот, според официјалните податоци
Регион

Три земјотреси во морето во близина на Закинтос

А1он
Три земјотрес со слаб интензитет се регистрирани денеска во реонот на Јонското море, јужно од островот Закинтос. Како што соопшти Геодинамичкиот институт при Атинската национална