odesa

Свет

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

А1он
Поради „несреќа“ на трафостаницата, Одеса и регионот околу градот остана без струја, соопшти украинскиот премиер Денис Шмихал. „Денеска се случи технолошка несреќа во Одеса на
Свет

Пристаништето во Одеса престана да работи по руски напад врз енергетската инфраструктура

А1он
Украинското пристаниште Одеса ја прекина работата по уште еден руски напад врз енергетскиот систем во регионот, изјави украинскиот министер за аграрна политика и храна Микола
Свет

Украина соопшти дека 1,5 милиони луѓе во регионот на Одеса останале без струја

А1он
Повеќе од 1,5 милиони луѓе во јужниот украински град Одеса останаа без електрична енергија по нападите со руски беспилотни летала врз инфраструктурата за производство на
Свет

Русите ја напаѓаат Одеса со дронови

А1он
Целата, освен основната инфраструктура во јужниот украински пристанишен град Одеса, остана без струја откако Русија употреби беспилотни летала за да ги нападне електраните, соопштија локалните
Свет

Експлозии во Киев, голем напад на Одеса, сирени во речиси цела Украина

А1он
Утрово Русија изврши голем ракетен напад врз Одеса, пренесува Гардијан. Кабинетот на претседателот Зеленски и шефовите на регионалните администрации ги потврдија нападите врз критичната инфраструктура
Свет

УНЕСКО поддржува Одеса да биде на листата на светско наследство

А1он
УНЕСКО ја поддржува иницијатива на Украина да го стави пристанишниот град Одеса на својата листа на светско наследство, информираше агенцијата на Обединетите Нации. По состанокот
Свет

Руските сили го ракетира пристаништето во Одеса

А1он
Украинската армија денеска соопшти дека руски ракети погодиле инфраструктура во украинското пристаниште Одеса. Нападот се случи еден ден откако Русија и Украина потпишаа Договор за
Свет

Во Одеса одекнаа експлозии, Украинците ги обвинуваат Русите

А1он
Денеска одекнаа експлозии во главното украинско пристаниште Одеса, еден ден откако Киев и Москва постигнаа договор во Истанбул за деблокирање на извозот на украински житарки.