Групата на социјалисти и демократи во ЕП бара Борисов да ја повлече блокадата

Од:

Групата на Социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на ЕУ со С.Македонија.

-Бугарскиот премиер Бојко Борисов мора да ја прекине неговата срамна блокада на евроинтегративниот процес, само за да ја сочува неговата коалиција со тврдокорните националисти. Пристапните преговори со Северна Македонија треба да започнат до крајот на годинава, наведува на Твитер групата на Социјалистите и демократите во Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Мамер: Урсула фон дер Лајен во Скопје ќе разговара за спорот со Бугарија

Ана Ололовска

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на С. Македонија на нејзиниот европски пат

Ана Ололовска

Европскиот парламент одобри 14,2 милијарди евра помош на земјите кандидати за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

А1он

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Македонија

А1он

Советот за безбедност на бугарската Влада следната недела ќе ја анализира политика кон С. Македонија

Ана Ололовска

Кофод: С. Македонија е подготвена да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Ана Ололовска