renata deskoska

Македонија

Дескоска: Законите беа повлечени поради технички грешки, немало никакви консултации по 16 часот

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска вечерва на прес-конференција во Собранието информираше дека законите за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители биле повлечени поради
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска го потврди непотизмот во Комисијата за полагање на правосуден испит

А1он
Целиот скандал кој што се поврзува со комисијата за полагање правосуден испит го призна самата Десковска. Непотизмот е потврден. Тоа што министерката се правда со
Македонија

(ВИДЕО) Дескоска: Mногу сум разочарана од Јанева, ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Васко Маглешов
Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО,
Македонија

Десковска: Поздрав до фотографката, на митинг бев со приватно возило

А1он
Министерката за правда, Рената Десковска демантираше дека на митингот била со партиско возило како што пишуваа одредени медиуми, а поради што ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка. -Секој
Македонија

Меѓуинституционална соработка за борба против корупцијата и перење пари

А1он
Денеска во Владата на Република Македонија се одржа Свечено потпишување на Меморандум за соработка за користење на Системот за собирање и обработка на статистички податоци
Македонија

Министерката Дескоска ќе се обрати на Регионалниот форум за соработка во Солун

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска денеска ќе се обрати на Регионалниот форум за соработка во Солун на тема „Борба против лажни вести и дезинформации –
Македонија

Уставниот суд мора да прави баланс и да ја враќа хармонијата на правниот систем

А1он
Уставниот суд е една од најнереформираните институции во Република Макеоднија. Тој мора да се постави како орган, што ќе обезбедува заштита и ќе ги промовира
Македонија

Дескоска: Уставниот суд мора да си ја преземе улогата на заштитник на Уставот и на уставноста

А1он
Во системот на заштита на човековите права и генерално грижата за уставноста и законитоста Уставниот суд несомнено има една од најзначајните улоги и мора да
Македонија

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

А1он
Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска