(ВИДЕО) Дескоска: Mногу сум разочарана од Јанева, ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Од:

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е обвинета во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

„Mислам дека една од главните причини за рушење на довербата на граѓаните во правосудството генерално беше и ова што се случи со неа. Значи, граѓаните ја носеа неа на маички, сега одеднаш, жената во која се гледаше синонимот на правдата, веднаш да падне на толку ниско ниво да ги разочара сите граѓани и сите очекувања, мислам дека е нешто што силно го здрма правосудството“, рече Дескоска.

Министерката кажа дека очекува сите инволвирани во постапката да одговараат. Таа во интервјуто говореше и тоа што би опфатил ветингот т.е. проверката на судиите и обвинителите во судството, за застарувањето на предметите во судовите, за извршителите и на други актуелни прашања.

Би можело да ве интересира

Дескоска: Неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и откривање на корупцијата

Жарко Настоски

Дескоска: Уредбите може да имаат правно дејство и по завршувањето на вонредната состојба

А1он

Дескоска сподели искуства за Ковид-19 со министри од неколку европски држави

А1он

Обвинителите прифаќаат намалување на платите, но не сакаат минимална плата

А1он

Дескоска: Имаме квалитетен закон за ЈО, очекувам Собранието да го усвои

Дескоска: Законите беа повлечени поради технички грешки, немало никакви консултации по 16 часот

Предраг Петровиќ