vonredna sostojba

Свет

Австралиската држава Викторија уште шест месеци во вонредна состојба

А1он
Поради состојбата со коронавирусот, во австралиската држава Викторија денеска е продолжена вонредната состојба за уште шест месеци. Горниот дом на Парламентот на Викторија донесе закон
Македонија

Претседателот Пендаровски ги прати одлуките за прогласување на вонредна состојба до Собранието на потврдување

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, согласно Уставот, денеска ги испрати петте одлуки со коишто беше прогласена вонредна состојба во државата во услови на пандемија на вирусот Корона,
Македонија

Завршува осумдневната вонредна состојба, од среда стартува изборната кампања

А1он
Денеска истекува осумдневната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски со цел да се спроведат неопходните подготовки за организација на предвремените парламентарни избори на
Македонија

Прогласена осумдневна вонредна состојба, институциите и партиите се подготвуваат за избори на 15 јули

А1он
Партискиот договор за одржување на предвремени парламентарни избори на 15 јули годинава, синоќа резултираше со прогласување нова вонредна состојба од страна на претседателот на државата
Македонија

Почнува нова вонредна состојба која ќе трае осум дена

А1он
Претседателот Стево Пендаровски вечерва донесе нова одлука за утврдување на постоење на вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката е донесена врз основа на
Македонија

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

А1он
Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки
Македонија

По повикот на Мицкоски, Пендаровски ќе воведе нова вонредна состојба, ама доколку има меѓупартиски договор за нов датум

А1он
Од кабинетото на претседателот Стево Пендаровски по барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да воведе повторно вонредна состојба одговараат дека тоа може да се
Македонија

Без договор за датум на изборите, денеска завршува вонредната состојба

А1он
Лидерите на двете најголеми партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на вчерашната средба не постигнаа договор за датум за одржување на предвремени парламентарни
Македонија

Чулев: Пендаровски за вонредната состојба не се консултираше со МВР

А1он
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев се сомнева дека одлуката на претседателот Стево Пендаровски за непрогласување нова вонредна состојба би можела да биде донесена повеќе