vonredna sostojba

Македонија

Одлуката за вонредна состојба не е поврзана со бројот на заразени од коронавирусот

Кристијан Ландов
Владата и без вонредна состојба ќе може на истиот начин како досега да се справува со пандемијата предизвикана од коронавирусот, неколку пати посочи претседателот Стево
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

Мери Јордановска
Претседадателот на државата Стево Пендаровски најави дека нема да предложи нова вонредна состојба, што значи дека почнуваат да течат роковите за распишаните предвремени парламентарни избори.
Македонија

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

А1он
Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне?
Македонија

Пендаровски утре ќе каже дали ќе има нова вонредна состојба

Кристијан Ландов
Претседателот на државата, Стево Пендаровски, утре претпладне ќе има обраќање на кое ќе каже дали ќе прогласи, нова, петта по ред вонредна состојба, пред истекот
Македонија

В сабота истекува вонредната состојба, засега нема најави за продолжување

А1он
Засега нема најава дали и кога би се одржала седница на Советот за безбедност со оглед на тоа што вонредната состојба, четврта по ред, истекува
Македонија

Нема нов полициски час, построги контроли од МВР и инспекторите, се уште е рано за отворање на аеродромите

А1он
Владата на вчерашната седница одлучи да нема полициски час, откако Комисијата за заразни болести во понеделникот достави предлог до Владата за полициски час во местата
Македонија

Вонредната состојба истекува в сабота, од евентуалното продолжување зависи и датумот за изборите

А1он
Вонредната состојба, четврта по ред, истекува во сабота на 14 јуни. Дали Владата ќе побара продолжување треба да се знае до петок. Од тоа дали
Македонија

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

А1он
Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука,
Македонија

ВИДЕО: Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Кристијан Ландов
Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да преземат одговорност и за парламентарните избори кои треба да се